Vselili ste se v novo stanovanje in poraja se vam nešteto vprašanj: "Kakšno naj bo zavarovanje doma, če sem najemnik ali lastnik stanovanja? Je razlika ali živim v bloku in imam sklenjeno zavarovanje preko upravnika? Ali zadošča samo zavarovanje nepremičnin? Ali je zavarovanje za hišo drago? Kaj pomeni pojem podzavarovanja? Kakšna je razlika med zavarovanjem na novo in dejansko vrednost?"
Dom je veliko več kot le lepo stanovanje ali velika hiša. Je varno zavetje za vas in vaše najbližje. Predstavlja ga topel kamin v mrzli zimi, zvok otroškega smeha v sicer oglušujoči tišini ob snežnem zametu, sladek vonj cimeta in medenjakov, majhna in razmetana soba, ki ni prav nič podobna neznanim prostranstvom na drugi strani sten. Kako izgleda?
Ker se zavedate posledic izgube strehe nad glavo, želite skleniti kvalitetno in ugodno zavarovanje. Da bo to možno, se je najprej pametno poučiti o nekaterih pojmih v povezavi z zavarovanjem doma. Večino odgovorov na začetna vprašanja poda 8- minutni video na našem FB profilu Kaj je potrebno vedeti pred sklenitvijo stanovanjskega zavarovanja? (povezava je javna, zato brez skrbi, tudi če nimate Facebooka).
Pri sklepanju stanovanjskega zavarovanja je, kot pri vseh ostalih vrstah zavarovanj, potrebno vedeti:
1. Kaj želim zavarovati?
Hišo, stanovanje, premičnine v njem, nadstrešek ob hiši, poletno kuhinjo, vse inštalacije, umetniška dela v stanovanju, predmete večjih vrednosti, sončno elektrarno na strehi objekta, svojo odgovornost ... Kakšna je velikost objekta, so bile pred nedavnim delane obnove, katerega leta je bil objekt zgrajen, kdaj so bile kupljene premičnine? Naj bo zavarovanje sklenjeno na dejansko ali novo vrednost (pri izplačilu zavarovalnine se ne upošteva obraba, amortiziranost objekta)?
2. Katere rizike želim imeti krite?
Osnovne požarne nevarnosti (npr. požar, eksplozijo, udar strele, vihar, točo, ipd.) ali tudi dodatna kritja kot npr. plaz, izliv vode, lom stekla, vlom, strojelom gospodinjskih aparatov, odgovornost zasebnika ali/ter iz uporabe in posesti nepremičnine, potres, ipd?
Svetujemo, da si na računalnik prenesete zavarovalne pogoje in natančno pregledate tabeli možnih kritij za nepremičnine in premičnine, ki se nahajata na zadnjih straneh zavarovalnih pogojev.
3. Do kakšnega zneska (zavarovalne vsote) naj bodo zavarovane nepremičnine in premičnine?
Vprašanje je ključnega pomena zaradi ugotavljanja morebitne podzavarovanosti ob nastanku škodnega primera. Dva konkretna primera podzavarovanja pri domskem zavarovanju se nahajata v 3. točki aprilskega MTT- novičnika.
4. Kje naj bodo zavarovane izbrane premičnine in nepremičnine (zavarovalni kraj)?
Ta mora biti na zavarovalni polici jasno naveden.
Naslednja vprašanja bi si pogosteje morali zastavljati tudi tisti, ki že imate sklenjeno zavarovanje doma:
1. Ali na polici navedena kvadratura odraža dejansko stanje zavarovanega objekta?
2. Ali so upoštevane vse nadgradnje (npr. obnova fasade, strehe, inštalacij, oken, vpisani prizidki, nadstrešnice, ipd.)?
Bi v primeru požara, ki bi popolnoma uničil vaš dom, lahko zgradili novega z zavarovalnino, enako zavarovalni vsoti na polici?
S klikom na spodnje sličice pridobite podrobnejše podatke in pogoje zavarovanja doma- Paket Dom.